Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi. jeno odmień czas kaleki, zakryj groby płaszczem rzeki, zetrzyj z włosów pył bitewny, tych lat gniewnych czarny pył. K. K. Baczyński

80. rocznica wybuchu II wojny światowej przywołała wspomnienia kalekiego czasu, gniewnych lat i bitewnych obrazów, o których pisze w wierszu „Niebo złote Ci otworzę...” Krzysztof Kamil Baczyński. O tym, jak ważna jest pamięć o nieustraszonych żołnierzach oraz odwadze osób cywilnych, walczących w czasie hitlerowskich i radzieckich represji o naszą wolność mówił wójt gminy Turośń Kościelna, podczas składania wiązanek kwiatów pod pomnikami pamięci w m. Turośń Dolna, Tołcze, Juraszki i Borowskie Gziki. Grzegorz Jakuć, wójt gminy, Bożena Bieryło, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Leszek Kondzior, wiceprzewodniczący Rady Gminy oraz dyrektorzy – Ewa Chrabołowska i Barbara Oniśko, nauczyciele i uczniowie publicznych placówek oświatowych, 13 września, oddali hołd ofiarom II wojny światowej.

IMG 0352

IMG 0363

IMG 0365

IMG 0376

IMG 0386

IMG 0388

IMG 0394

IMG 0402

 

 

13 września 2019 r. gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej Mariolę Pryzwan - polonistkę z wykształcenia, bibliotekarkę z zawodu, z zamiłowania biografistkę. Pani Mariola napisała wiele biografii sławnych osobistości między innymi: Anny Jantar, Anny German, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Haliny Poświatowskiej, Władysława Broniewskiego, Zbigniewa Cybulskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na spotkaniu w naszej bibliotece pisarka opowiedziała Seniorom o życiu Anny German. Emocje, które wyraziła Pani Mariola, przedstawiając życiorys piosenkarki udzieliły się także słuchaczom. Piękny głos Anny German sprawił, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Spotkanie odbyło się dzięki Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

IMG 0300

IMG 0312

IMG 0330

IMG 0336

IMG 0345

 

Niemal 200 kobiet gospodarnych i wyjątkowych spotkało się 11 września 2019 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej na Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich zorganizowanym przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród zaproszonych gości znalazł się Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, który życzył gospodyniom wielu sukcesów.

Panie miały możliwość wysłuchania ciekawych prezentacji dotyczących działalności KGW. Prelegenci przybliżyli zebranym Programy Dofinansowań, m.in. Program „Czyste Powietrze”, czy „Agroenergia”. Zainteresowani mogli zasięgnąć informacji z pierwszej ręki przy stoiskach edukacyjnych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Niebywałą atrakcją wydarzenia był zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa konkurs kulinarny „Słodkie Smaki Regionów”. Jury miało twardy orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszego wypieku. Słodkości wyglądały obłędnie i tak też musiały smakować. Nagrody w konkursie wręczyli Jadwiga Zabielska, dyrektor KOWR-u oraz Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna. Podium należało do Gospodyń z KGW Przyjazna Wieś Stare Żochy - Skłody Borowe. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej działalności społecznej i rozwijaniu swoich pasji.

kgw

kgw1

kgw2

kgw3

kgw4

kgw5

kgw6

kgw7

kgw8

kgw9

kgw10

kgw11

Muzyczne utwory na letnie wieczory” na dobre wpisały się w cykl wydarzeń współorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej.Sąsiedzkie spotkanie obyło się w sobotę, 7 września, w Ogrodzie Leśnym M. i P. Wenclików, w Niewodnicy Kościelnej. Oprócz wieczornego koncertu mieliśmy okazję wysłuchać nowel polskich w interpretacji mieszkańców gminy, w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Gospodarze przygotowali utwór Marii Konopnickiej „Dym”, zaś członkowie Klubu Seniora mieli okazję ponownie zaprezentować „Katarynkę” Bolesława Prusa. Widzowie, wśród których znalazł się Grzegorz Jakuć, wójt gminy, byli pod wielkim wrażeniem charakteryzacji scenicznej, talentu aktorskiego oraz scenografii przygotowanej na tę okoliczność. Swoje miejsce na scenie znalazł także Chór Klubu Seniora, który zaprezentował utwory biesiadne, tuż przed koncertem finałowym zespołu „Ponad Chmurami”. Wykonanie polskiej poezji śpiewanej przez młodych artystów wprawiło publiczność zgromadzoną w niewodnickim ogrodzie w melancholijny nastrój. 

IMG 9781

IMG 9796

IMG 9799

IMG 9805

IMG 9823

IMG 9812

IMG 9813

IMG 9831

IMG 9837

IMG 9847

IMG 9856

IMG 9859

IMG 9908

IMG 9921

IMG 9923

IMG 9944

IMG 9957

IMG 9966

IMG 9981

W dn. 07-08 września, w ośrodku Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku, Dom Lekarza w Turośni Kościelnej ul. Wysokie 3A, odbył się II Otwarty Turniej Teamów w brydży sportowym o Puchar Wójta Gminy Turośń Kościelna.

Impreza zgromadziła na starcie 17 drużyn (teamów) 4-6 osobowych, najliczniej reprezentowanych przez zawodników z Podlasia. Udział wzięli także zawodnicy z sąsiednich województw (mazowieckie, łódzkie i lubelskie) oraz zawodnicy z Litwy. Gościł i grał przy stoliku także Witold Stachnik, prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego (w teamie „Stachnik” – mazowieckie). W zawodach poza dorosłymi uczestniczyli także młodzicy (z Podlasia i Mazowsza) oraz juniorzy (Podlasie).

Pierwszego dnia odbyły się eliminacje, 9 meczów 5-cio rozdaniowych. Na pierwszym miejscu z dość dużą przewagą uplasował się team mazowiecki Abnegat. W czołówce znaleźli się wszyscy faworyci, wszystkie drużyny dorosłych z zewnątrz oraz dwa teamy z Podlasia („dr Hanusz” z Białegostoku oraz „STB BC Sudovia International” – para z Suwałk uzupełniona parą z Litwy).

IIOTT.2

IIOTT.4

W drugim dniu odbyły się mecze finałowe.

W finale „A” (6 najlepszych drużyn po eliminacjach) zwyciężyli:

I miejsce –STB BC Sudovua International

II miejsce - SPS EKO Różanka – team I ligowy z lubelskiego

III miejsce - Transfer – team z łódzkiego

Nieco zawiedli główni faworyci „Abnegat”, zajmując ostatecznie 5-tą lokatę

W finale „B” zwyciężył team juniorów „Dolina Narwi Juniors” z Łomży, co stanowiło sporą niespodziankę, wyprzedzając teamy z bardziej utytułowanymi zawodnikami w składach.

Poza nagrodami głównymi dla zwycięzców, w tym puchary za zajęcie pierwszych miejsc w finale „A” i „B”, zostały wręczone mile nagrody/upominki dla wszystkich młodzików i juniorów, ufundowane przez  Grzegorza Jakucia, wójta Gminy Turośń Kościelna.

IIOTT.10

IIOTT.13

IIOTT.6

Impreza znakomicie spełniła oczekiwania zarówno sportowe, organizacyjne, jak i towarzyskie. W imieniu własnym oraz społeczności brydżowej składam serdeczne podziękowanie Panu Wójtowi za objęcie imprezy patronatem i udzielone wsparcie organizacyjne.

 

 Prezes Podlaskiego Związku

 Brydża Sportowego w Białymstoku

 Adam Szempliński

 

Mizerna dziewczynka oparłszy głowę na ręku położyła się prawie na wznak w swoim oknie - i - szeroko otwartymi oczyma patrzyła prosto w słońce. Na jej twarzyczce, zwykle tak nieruchomej, grały teraz jakieś uczucia: niby radość, a niby żal...
- Ona nie widzi! - szepnął mecenas opuszczając binokle. W tej chwili doświadczył kłucia w oczach na samą myśl, że ktoś może wpatrywać się w słońce, które ziało żywym ogniem ”
- to fragment noweli Bolesława Prusa „Katarynka” wybranej przez Klub Seniora z Turośni Kościelnej w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

Turośń Kościelna była jednym z ponad trzech tysięcy miejsc w Polsce, w których w miniony weekend mogliśmy posłuchać polskich nowel w ramach 8 odsłony Narodowego Czytania 2019.

katarynka1

katarynka2

katarynka3

Na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej we czwartek, 5 września, gościły dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

katarynka4

IMG 9704

Na scenie wystąpili seniorzy z Klubu Senior+, którzy z wielkim oddaniem zaangażowali się w akcję Narodowego Czytania. Czytaniu towarzyszyła krótka inscenizacja muzyczna i teatralna. Była muzyka i taniec oraz „gra na katarynce”, a lektorzy i osoby zaangażowane do czytania profesjonalnie wcielili się w swoje role. Występ uzupełniły również elementy scenografii, przygotowane przez seniorów.

katarynka5

katarynka6

katarynka7

katarynka8

katarynka9

IMG 9687

Wydarzeniu towarzyszył krótki quiz literacki z nagrodami.

IMG 9715

IMG 9724

IMG 9731

Warto nadmienić, że Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską, która trwa od 2012 roku. Dzięki niej można przypomnieć sobie lub poznać wyjątkowe dzieła literatury polskiej.

IMG 9697