Mizerna dziewczynka oparłszy głowę na ręku położyła się prawie na wznak w swoim oknie - i - szeroko otwartymi oczyma patrzyła prosto w słońce. Na jej twarzyczce, zwykle tak nieruchomej, grały teraz jakieś uczucia: niby radość, a niby żal...
- Ona nie widzi! - szepnął mecenas opuszczając binokle. W tej chwili doświadczył kłucia w oczach na samą myśl, że ktoś może wpatrywać się w słońce, które ziało żywym ogniem ”
- to fragment noweli Bolesława Prusa „Katarynka” wybranej przez Klub Seniora z Turośni Kościelnej w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

Turośń Kościelna była jednym z ponad trzech tysięcy miejsc w Polsce, w których w miniony weekend mogliśmy posłuchać polskich nowel w ramach 8 odsłony Narodowego Czytania 2019.

katarynka1

katarynka2

katarynka3

Na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej we czwartek, 5 września, gościły dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

katarynka4

IMG 9704

Na scenie wystąpili seniorzy z Klubu Senior+, którzy z wielkim oddaniem zaangażowali się w akcję Narodowego Czytania. Czytaniu towarzyszyła krótka inscenizacja muzyczna i teatralna. Była muzyka i taniec oraz „gra na katarynce”, a lektorzy i osoby zaangażowane do czytania profesjonalnie wcielili się w swoje role. Występ uzupełniły również elementy scenografii, przygotowane przez seniorów.

katarynka5

katarynka6

katarynka7

katarynka8

katarynka9

IMG 9687

Wydarzeniu towarzyszył krótki quiz literacki z nagrodami.

IMG 9715

IMG 9724

IMG 9731

Warto nadmienić, że Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską, która trwa od 2012 roku. Dzięki niej można przypomnieć sobie lub poznać wyjątkowe dzieła literatury polskiej.

IMG 9697