NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
9.11.2014 r. odbył się kameralny koncert, którego tło stanowiło wnętrze zabytkowego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej. Koncert został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej w ramach inicjatywy lokalnej Przyjaciół Niewodnicy.
 
DSCF5139 DSCF5150 DSCF5166
......................................................................................................................................................................................................................................
                                                            NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
W sobotę 8.11.2014 r. w świetlicy wiejskiej w Pomigaczach odbyła się wystawa produktów powstałych w trakcie cyklu "Warsztatów rękodzielniczych". Spotkaniu towarzyszył występ kabaretowy oraz pokaz teatralno- kuglarski podsumowujący cykl "Warsztatów kuglarskich" zrealizowanych w ramach zadania "Manufaktura kultury II" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014.
 
DSCF5074
 
DSCF5078
 
DSCF5091
 
DSCF5094
 
DSCF5100
 
DSCF5103
 
DSCF5113
.....................................................................................................................................................................................................................................
 
                                                                  NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
 
„Poezja jest wszędzie a poeci wśród nas” – pod takim hasłem w dn. 7.11.2014 r. Gminny Ośrodek Kultury zorganizował spotkanie poetyckie z Panią Danutą Dunaj.  Gościem honorowym była Pani dr Ewa Kępa.
 
                                   DSCF5039
 
DSCF5018
 
DSCF5035
 
DSCF5031
 
DSCF5026
......................................................................................................................................................................................................................................
Rysunek1
......................................................................................................................................................................................................................................
 
plakat poezja
.....................................................................................................................................................................................................................................
 

PIKNIK "GINĄCE RĘKODZIEŁO"

                                                                                               NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
 Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014
 
 
Twórcy z naszej Gminy zaprezentowali swoje wytwory oraz rękodzielnicze umiejętności na pikniku "Ginące rękodzieło", który odbył się 26.11.2014 r. w Borowskich Ciborach. Przybyli mieszkańcy uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich, rzeźbiarskich oraz malarskich. Przygotowano również grillowane kiełbaski oraz ciepłą herbatę.
 
IMG 6349
 
IMG 6350
 
IMG 6356
 
IMG 6359
 
IMG 6366
 
IMG 6368
 
IMG 6373
 
IMG 6370
 
IMG 6380
 
IMG 6383
 
IMG 6388
 
IMG 6398
 
IMG 6402
IMG 6407
 
IMG 6410
 
 
IMG 6414
 
IMG 6416
 
IMG 6417
 
IMG 6429
 
IMG 6431
 
 
 
     NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
 Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014
 
W ubiegłą sobotę 25.10.2014r. odbyły się kolejne Warsztaty rękodzielnicze w świetlicy w Pomigaczach. Dzieci, młodzież i dorośli poznali podstawowe metody filcowania, obejrzeli produkty wykonane z filcu oraz samodzielnie wykonali kwiat - broszkę metodą filcowania na mokro.
 
IMG 6307
 
IMG 6309
 
IMG 6311
 
IMG 6313
 
IMG 6316
 
IMG 6319
 
IMG 6320
 
IMG 6322
 
IMG 6327
 
IMG 6332
 
 
 

WIECZÓR MIĘDZYKULTUROWY

                                                             NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
 
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kulturyw ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
W sobotę 18 października 2014r. w świetlicy w Pomigaczach w ramach cyklu pn. Warsztaty rękodzielnicze odbył się Wieczór międzykulturowy. Uczestnicy zapoznali się z kulturą Argentyny, o której opowiedział mieszkaniec naszej gminy, rodowity Argentyńczyk Marcelo. W trakcie prezentacji odbyła się degustacja yerba mate oraz południowoamerykańskiego przysmaku.
 
IMG 6210
 
IMG 6215
 
IMG 6220
 
IMG 6235
 
                                           IMG 6238
 
IMG 6247
 
IMG 6250
 
IMG 6251
 
 
IMG 6293
 
IMG 6295
 
W dalszej części spotkania dzieci, młodzież oraz dorośli zagłębiali tajniki japońskiej sztuki origami.
 
IMG 6258
 
IMG 6221
 
IMG 6259
 
IMG 6260
 
IMG 6265
 
IMG 6267
 
IMG 6284
 
                                              IMG 6286
 
IMG 6290
......................................................................................................................................................................................................................................
plakat koncert1 strona ZM
......................................................................................................................................................................................................................................
                                                  plakat rzeźbiarz zm
 
...........................................................................................................................................................................................................................
 
                                                                              .NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kulturyw ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
 
Kolejne spotkanie z cyklu Warsztatów rękodzielniczych zorganizowanych w ramach inicjatywy lokalnej; zadanie "Manufaktura kultury II" Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014. Tym razem uczestnicy warsztatów wykonywali robótki ręczne.
 
IMG 6042
 
IMG 6044
 
IMG 6049
 
IMG 6051
 
IMG 6053
 
IMG 6055
 
IMG 6062
 
 
 
.......................................................................................................................................................................................
 
W piątki i soboty o godz. 17:00 w świetlicy OSP w Turośni Kościelnej odbywają się warsztaty kuglarskie zorganizowane w ramach zadania pn. "Manufaktura kultury II" Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014. Uczestnicy uczą się m.in. żonglerki, chodzenia po linie, skręcania balonów. Serdecznie zapraszamy!
 
2014-10-10 17.51.28
 
2014-10-10 17.52.06
 
20141010 173414
 
20141010 175821
 
20141011 173627
 
20141011 173651
 
20141011 173704                                                       
 ....................................................................................................................................................................................................
 
                                                              NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
 
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kulturyw ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
W sobotę 4.10.2014r. odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu Warsztatów rękodzielniczych zorganizowanych w ramach zadania pn. "Manufaktura kultury II" Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014. Uczestnicy malowali farbami na deskach odpadowych.
 
IMG 5948
 
IMG 5951
 
IMG 5949
 
IMG 5950
 
IMG 5958
 
IMG 5960
 
                                                               IMG 5964
 
IMG 5965
 
IMG 5966
 
IMG 5970
 
............................................................................................................................................................................................................
 
zmniejszony
................................................................................................................................................................................
 
cykl-warsztatow-plakat-ulotka
 
................................................................................................................................................................................
 
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PN. "MANUFAKTURA KULTURY" ZORGANIZOWANEGO W RAMACH PROGRAMU DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE 2014
 
                                                              NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
 
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kulturyw ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej informuje, że zakończył się konkurs pn. „Manufaktura kultury” na inicjatywę lokalną zorganizowany w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014. Do konkursu zgłoszono 8 inicjatyw. W wyniku posie dzenia Komisji Konkursowej dn. 26 czerwca 2014 r. wybrano 5 inicjatyw do realizacji w drugiej części projektu, tj. w okresie od 28.08.09.- 16.11.2014r.
Komisja konkursowa przy ocenie wyboru inicjatyw brała pod uwagę kryteria przyjęte w regulaminie konkursu przez zespół projektowy jako kryteria premiujące projekt: zgodność inicjatyw z celami konkursu, realność realizacji inicjatyw, innowacyjność, trwałość inicjatyw w czasie (jakie są szanse kontynuacji projektów), integracja (międzypokoleniowa, sołecka, wychodząca poza obszar Gminy), stopień zaangażowania.
Podczas posiedzenia Komisja Konkursowa wnikliwie rozpatrzyła wszystkie zgłoszenia, doceniając ich wartość. W każdym z projektów dostrzeżono kulturotwórczy potencjał oraz chęć pobudzenia aktywności społecznej.
 
Ostatecznie Komisja Konkursowa zdecydowała przeznaczyć do realizacji następujące inicjatywy:
1.    Warsztaty rękodzielnicze (autor Barbara Kozub) -  cykl warsztatów rękodzielniczych: malowanie na deskach odpadowych, filcowanie, robótki ręczne oraz wieczór międzykulturowy i podsumowanie połączone z wystawą powstałych produktów i występami artystycznymi lokalnych mieszkańców.
Uzasadnienie wyboru: Inicjatywa w dużym stopniu integruje społeczność lokalną wykorzystując zasoby mieszkańców gminy oraz stwarza możliwość do powstania stałej grupy osób zainteresowanych rękodziełem oraz amatorskiej grupy artystycznej.
2.    Poezja jest wszędzie a poeci wśród nas(autor Danuta Dunaj) – spotkanie poetyckie połączone z prezentacją twórczości i słowem od autora do przedstawionych wierszy. Przygotowanie biuletynu z wierszami prezentowanymi na spotkaniu.
Uzasadnienie wyboru: Inicjatywa innowacyjna rozbudza i propaguje inwencję twórczą wśród mieszkańców gminy oraz zapoznaje ich z miejscowymi twórcami.
3.    Ginące rękodzieło (autor Antoni Kubala) – pokaz i warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez twórców z Gminy Turośń Kościelna: warsztaty rzeźbiarskie, malarskie, wikliniarskie połączone z wystawą prac.
Uzasadnienie wyboru: Duże zaangażowanie mieszkańców w realizację inicjatywy. nieobecnych w dotychczasowych działaniach o dużym potencjale kulturotwórczym. Utrwalanie tradycji rękodzieła z terenów gminy poprzez lokalnych twórców.
4.    Muzyczne utwory na letnie wieczory (autor Grupa Przyjaciół Niewodnicy) – organizacja kameralnych koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu muzykujących mieszkańców obu Niewodnic w otoczeniu pięknej natury.
Uzasadnienie wyboru: Wysoki stopień współdziałania mieszkańców gminy przy organizacji inicjatywy poprzez występy artystyczne lokalnych muzyków, udostępnienie miejsca na koncerty. Inicjatywa zakłada wielopokoleniową integrację.
5.    Warsztaty kuglarskie (autor Mateusz Kondzior) – cykl warsztatów polegających na ćwiczeniu  zdolności i poznawaniu nowych technik kuglarskich oraz zdobycie podstawowych umiejętności aktorskich, które uczestnicy wykorzystają podczas finałowego występu.
Uzasadnienie wyboru: Możliwość stworzenia stałej grupy kuglarskiej, która powstanie z uczestników projektu. Zachęcenie młodzieży w aktywne i niestandardowe spędzanie wolnego czasu.
Serdecznie gratulujemy autorom wybranych inicjatyw. Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie. 

..................................................................................................................................................................................................                                                                               

 

                                                                                    NCK dom-kultury-plus-zNCK kolor-web
Dofinansowano  ze środków Narodowego Centrum Kulturyw ramach programu Dom Kultury+  Inicjatywy lokalne 2014
 

Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej od 28.04.2014 r. realizuje I część zadania Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014 pn. „Manufaktura Kultury” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

 
Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Główny nacisk programu położy jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których  działają. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału  społecznego owocować ma stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.
 
W ramach projektu zostanie przeprowadzona diagnoza odkrywająca i rozwijająca potencjał i kapitał kulturowy mieszkańców Gminy Turośń Kościelna oraz kulturotwórcze zasoby społeczności. Na diagnozę społeczności lokalnej składają się badania ankietowe, spotkania z mieszkańcami oraz wywiady indywidualne. Zebrane dane zostaną opracowane.
Ponadto został ogłoszony konkurs na inicjatywę lokalną pn. „Manufaktura kultury”. Mieszkańcy gminy mogą zgłaszać swoje pomysły za pośrednictwem listu intencyjnego  albo formularza dostępnego na stronie www.turosnkoscielna.pl i w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury.Projekty można zgłaszać do 24 czerwca 2014 r. Następnie specjalnie  powołana  komisja dokona wyboru od 3 do 7 inicjatyw. Do dnia 27 czerwca 2014 r. informacja o dokonanym wyborze inicjatyw zostanie podana do informacji publicznej. Inicjatywy lokalne zostaną zrealizowane w drugiej części projektu w terminie od 28.08.2014r. do 16.11.2014r. 
 
..............................................................................................................................................................................

plakat