11 listopada 2018 r. to szczególny dzień dla naszej państwowości. W całym kraju odbywały się uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Biało-czerwone flagi powiewające na domach i urzędach, msze za Ojczyznę, przemarsze, apele pod pomnikami, składanie kwiatów i przypomnienie wydarzeń sprzed 100 lat, tak głównie obchodziliśmy Święto Niepodległości.
W tą w jakże ważną datę, wpisała się także Gmina Turośń Kościelna. Najpierw tradycyjnie, delegacje i poczty sztandarowe, msza święta, uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego, złożenie kwiatów pod niewodnickim pomnikiem „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” oraz żołnierska grochówka. Wieczorem mieszkańcy gminy spotkali się w Domu Ludowym w Zalesianach do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych przy akordeonowym akompaniamencie.
- Dziękujemy za niepodległość - mówił w swoim wystąpieniu wójt Grzegorz Jakuć. Za niepodległość, która nie jest nam dana, jest nam zadana. Dbajmy o nią i starajmy się robić wszystko by już nigdy jej nie utracić. Uczestniczmy aktywnie w życiu publicznym, interesujmy się tym, co dzieje się w naszej Ojczyźnie – Polsce, a także w naszych małych, regionalnych Ojczyznach.
12 listopada też należał do Niepodległej. Tym razem delegacja mieszkańców w drodze do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl „Słomkowy kapelusz” oddała hołd poległym i pomordowanym w walce o niepodległość Polski pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ks. Jerzego Popiełuszki.
Ze względu na tak doniosłą rocznicę, świętowanie niepodległości rozpoczęliśmy 23 września. To właśnie tego dnia w Turośni Kościelnej miał miejsce koncert patriotyczny z udziałem Lecha Makowieckiego i zespołu ZAYAZD. Wspólne, tak jak 11 i 12 listopada przeżywaliśmy miłości i szacunek do Ojczyzny, jej dziejów, przodków, przyrody, kultury i tradycji.
Do akcentów w barwach biało-czerwonych wkrótce dołączy Ławka Niepodległości związana z orężem polski i upamiętniająca wydarzenia związane z odzyskaniem Niepodległości. Ławka zostanie umiejscowiona w pobliżu pomnika „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” w Niewodnicy Kościelnej.
Zwieńczeniem „Niepodległej” będzie wydanie historycznej monografii Gminy Turośń Kościelna.