Dzieci i młodzież z terenu Gminy Turośń Kościelna w dniach od 15.07.2013r. do 20.07.2013r. miały niebywałą okazję skorzystać z cyklu zajęć kulinarnych, artystycznych i sportowych prowadzonych w języku angielskim przez animatorów z Wielkiej Brytanii i USA - dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej z Organizacją AIESEC Polska w ramach projektu SUMMER CAMPS. Zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Gminy, szczególnie tych najmłodszych.
 
 
 
Przez sześć dni aktywnie spędzali czas, zapoznając się z kulturą brytyjską i amerykańską oraz tradycyjnymi świętami i zwyczajami panującymi w tych krajach.
 
 
 
Dodatkowo uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać podstawy języka i kultury Chin, ponieważ animatorki, Linda i Helena, na stałe mieszkające w USA i Wielkiej Brytanii, mają swoje korzenie na Dalekim Wschodzie.
 

 
 
 
W ramach zajęć kulinarnych dzieci upiekły popularne w Stanach Zjednoczonych i Anglii ciasta i ciastka.
 

 
W trakcie zajęć plastycznych dzieci rysowały najbardziej rozpoznawalne miejsca i budowle, m.in. Nowego Jorku, San Francisco, Londynu, a także lepiły z plasteliny i składały origami. Spotkania urozmaicane były ciekawymi grami i zabawami na świeżym powietrzu. Linda i Helena były zachwycone polską kuchnią, gościnnością ludzi i urokliwą przyrodą. Spędzony wspólnie czas był wspaniałym doświadczeniem zarówno dla gości jak i gospodarzy i z całą pewnością pozwolił na udoskonalenie umiejętności językowych uczestników.
 
30 czerwca przed kolneńską publicznością prezentowała się Młodzieżowa Grupa Folkowa w ramach Festynu pn. „Imieniny Jana z Kolna”, którego Organizatorami byli Burmistrz Miasta Kolno i Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu.
 

 
 
Muzyczne wykonanie młodych artystów, jak zwykle spotkało się z dużym zainteresowaniem publiczności.
 

W dniu 16.06.2013 r. dzieci i młodzież wchodząca w skład Objazdowej Szkoły Muzycznej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Turośni Kościelnej w ramach podsumowania rocznej działalności zespołu koncertowały wraz z muzykami Dziecięcej Orkiestry Ukulele w białostockim Teatrze Arkadia.
 
IMG 0090pz
 
Występ poprzedziło przedstawienie pt. "Wagary z ekologii", przygotowane przez aktorów teatru, w którym główny bohater został za karę pomniejszony i na własnej osobie odczuwa negatywne skutki braku szacunku do otaczającej go przyrody.
 

 
Widownia była wypełniona po brzegi a wspaniały koncert młodych muzyków został nagrodzony gromkimi brawami.
 
 
Pasjonaci fotografii oraz mieszkańcy Gminy Turośń Kościelna spotkali się w ubiegłą niedzielę, 16 czerwca, w Topilcu na warsztatach fotograficznych. Bezpłatne warsztaty Folk Street Photo zostały zorganizowane przez redakcję Digital Foto Video ora firmę Olympus Polska. Zajęcia prowadził fotograf i redaktor DFV Norbert Gajlewicz. Tematem zajęć była wiejska fotografia uliczna, czyli Street Photo malowniczej wsi Białostocczyzny. Zajęcia rozpoczęły się wykładem poświęconym technikom fotografowania, jakie wykorzystuje się przy Streecie. Prowadzący Norbert Gajlewicz  podzielił się wiedzą zdobytą podczas swojej praktyki reporterskiej (pracował dla redakcji Rzeczpospolitej oraz agencji Forum). Zarówno podczas wykładu, jak i części praktycznej był obecny specjalista z Olympusa, Jacek Kowalczyk, który chętnie podzielił się z uczestnikami warsztatów swoją bogatą wiedzą dotyczącą zarówno aparatów, jak i optyki tego producenta.
 
 
Fot. Krystyna Karpowicz                                             Fot. Krystyna Karpowicz
 
 
 
Fot. Krystyna Karpowicz
 
 
 
Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć. Mieszkańcy Toplica, szczególnie dzieci, chętnie pozowali do zdjęć i wspierali pracę fotografów szlifujących warsztat. 
 
 
 
Organizatorzy wydrukowali chętnym pamiątkowe portrety zdjęciowe.