pismo
 
 
26 lipca br. w uroczystość odpustową ku czci patronki Św. Anny, Parafia w Turośni Kościelnej obchodziła 500 -  lecie swojego istnienia. Uroczyste obchody zaingurowały Misje Święte prowadzone przez salwatorianina o. Wiesława Orawieckiego, które trwały od 19 do 26 lipca. Głównym punktem rocznicy była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył  Ks. Biskup Henryk Ciereszko.
500 lecie 4
W obchodach wzięli udział zaproszeni goście: księża na czele z biskupem Henrykiem Ciereszko, przedstawiciele władz świeckich, parafianie.
Ten niezwykły Jubileusz, to szczególna okazja do wyrażenia słów wdzięczności i podziękowań Duszpasterzom oraz Parafianom za dar wspólnoty i zaangażowanie w pracę, która pozwoliła cieszyć się tą doniosłą rocznicą.
500 lecie
 
500 lecie 2
 
500 lecie 3
 
500 lecie 6
 
500 lecie 7
 
Parafia Św. Trójcy w Turośni Kościelnej jest jedną z parafii  Archidiecezji Białostockiej. Swoje powstanie zawdzięcza właścicielowi dóbr turośniańskich Jerzemu Raczce Puczyckiemu, który 23 IV 1515 r. wraz z żoną i synami ufundował w Turośni parafię i pierwszy, drewniany kościół pod wezwaniem Trzech Króli, św. Anny i Dziesięciu Tysięcy Żołnierzy. Świątynia spłonęła w 1638 r. Wkrótce odbudowana, służyła wiernym do początków XVIII stulecia. Ówczesnymi kolatorami kościoła była rodzina Zaleskich. W 1723 r. Jan, chorąży nurski i starosta suraski, zbudował nową drewnianą świątynię. Dopiero ten kościół otrzymał wezwanie Świętej Trójcy, które nosi do dnia dzisiejszego. W latach 1778-1783 obecny kościół barokowy zbudował starosta borecki, Wiktoryn Zaleski. W listopadzie 1783 r. proboszcz, ks. Piotr Paweł Wyszyński poświęcił go z upoważnienia bp. Ignacego Jakuba Massalskiego. Zbyt małe wnętrze kościoła parafialnego powiększono już w połowie XIX w., wybijając ścianę dzielącą nawę i kruchtę. Rozbudowa okazała się niewystarczająca. W latach 1879-1882 proboszcz, ks. Adolf Korkuć powiększył kościół parafialny o dwie nawy boczne, kruchtę oraz drewnianą wieżę.
W 1932 r. wnętrze kościoła odremontowano, wykonano polichromię w prezbiterium oraz pozłocono i posrebrzono elementy wyposażenia. Wiązało się to z przygotowaniem świątyni do konsekracji, której dokonał abp Romuald Jałbrzykowski 30 sierpnia 1933 r. Miało to miejsce za czasów ks. proboszcza Józefa Wołejki, jednego z najdłużej posługujących kapłanów w parafii Turośń Kościelna (1921-1969) - źródło: www.archibial.pl/parafie
Organizator Ks. Proboszcz Andrzej Rogoziński zadbał o bogaty program uroczystości. Szczególnym wydarzeniem był występ jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy i artystów estradowych  - Andrzeja Rosiewicza  pt. "Parafialnie i wesoło". W wykonaniu artysty usłyszeliśmy tak znane przeboje jak: " Najwięcej witaminy", "Chłopcy radarowcy", czołówkę z serialu "Czterdziestolatek" oraz wiele innych  znanych  i mniej znanych przebojów.
Nie zabrakło również atrakcji dla maluchów oraz  poczęstunku w postaci pysznej grochówki.
 
500 lecie 8
 
500 lecie 5
 
500 lecie 9
 
500 lecie 10
 
500 lecie 11
 
500 lecie 12
 
500 lecie 13