11 listopada odbyły się uroczystości upamiętnienia kolejnej, tym razem już 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Obchody zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez ks. proboszcza Andrzeja Sadowskiego w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej.
 
Po mszy uczestnicy obchodów udali się pod pomnik „Ku czci poległych w obronie Ojczyzny 1918-1920” by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Władze, służby mundurowe a także organizacje pozarządowe reprezentowali: Grzegorz Jakuć wójt Gminy Turośń Kościelna, Sławomir Kowalewicz przewodniczący Rady Gminy Turośń Kościelna,  kpt. Tomasz Królewski przedstawiciel gen. bryg. Sławomira Owczarka oraz przedstawiciel dowódcy płk. dyplomowanego Marcina Frączka, bryg. Robert Dzierżek dowódca JRG w Łapach, mł. insp. Łukasz Głowacki komendant Komisariatu Policji w Łapach, druh Szymon Kondracki prezes gminnego zarządu OSP, dr Waldemar Wilczewski  przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Białymstoku, Robert Jurczak prezes Fundacji Legion Wschodni, Zdzisław Narel Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Niewodnicy.  Oświatę w gminie reprezentowali dyr. Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej Ewa Małgorzata Chrabołowska, dyr. Szkoły Podstawowej w Tołczach  Anna Łupińska, dyr. Szkoły Podstawowej w Turośni Dolnej Barbara Oniśko, dyr. Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewodnicy Kościelnej Marek Danilewicz, dyr. Niepublicznego Przedszkola w Niewodnicy Kościelnej  Nina Muszyńska. Kwiaty złożyli również harcerze 37. Pożarniczej Drużyny Harcerskiej reprezentowani przez druh. Joannę Kondzior.  
 
„Bożę, coś Polskę przez tak liczne wieki” słowami pieśni religijnej zwrócił się do mieszkańców wójt gminy Grzegorz Jakuć nawiązując do tak ważnej dla Polaków daty 11 listopada 1918 roku. Naszym obowiązkiem jest oddać hołd poległym za Ojczyznę. Winniśmy pamiętać, iż Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niepodległości, gdyby nie niezłomność m.in. Józefa Piłsudskiego,  Romana Dmowskiego. To o nich możemy mówić w kontekście największej roli w odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj. Ale, winniśmy pamięć i tym, którzy z zaborcą walczyli poprzez sztukę. Muzycy, pisarze, poeci zagrzewali naród do walki i starali się podnosić Polaków na duchu. Ignacy Jan Paderewski był jednym z tych, którzy muzyką rozpalali płomień niepodległości w sercach rodaków. I to na tyle skutecznie, że  po 123 latach niewoli przyszła upragniona wolność a Polska znów wróciła na mapę Europy.
 
Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w wieloletni rządowy program „ Niepodległa ” na lata 2017-2021, który ma na celu zachęcić Polaków do angażowania się w przyszłoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości – dodał na zakończenie wójt gminy Grzegorz Jakuć dziękując wszystkim uczestnikom święta, a w szczególności żołnierzom 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku i kadetom Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku.
 
I jak co roku zwieńczeniem uroczystości była pyszna żołnierska grochówka.
 
 IMG 0393
 
 
IMG 0397
 
IMG 0401
 
IMG 0413
 
IMG 0414
 
IMG 0419
 
IMG 0434
 
IMG 0446
 
IMG 0447
 
IMG 0451
 
IMG 0454
 
IMG 0456
 
IMG 0458
 
IMG 0461
 
IMG 0464
 
IMG 0465
 
IMG 0468
 
IMG 0470
 
IMG 0473
 
IMG 0477
 
IMG 0485
 
IMG 0481
 
IMG 0491