Gratka dla miłośników strzelectwa. Tak jednym zdaniem można określić drugi dzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które tym razem miały miejsce na terenie strzelnicy Fundacji Legion Wschodni w Iwanówce. To właśnie 12 listopada entuzjaści militariów mogli obejrzeć wyposażenie żołnierzy 25. Batalionu Obrony Terytorialnej w Białymstoku, a także broń krótką, karabiny, broń czarno-prochową i broń białą pochodzące z prywatnych kolekcji.
 
Zawody otworzył gospodarz terenu, prezes Fundacji Legion Wschodni Robert Jurczak. Powitał współorganizatorów, gości, zawodników, grupy rekonstrukcyjne, żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” w Białymstoku reprezentowanej przez por. Piotra Chaberskiego oraz przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku panią Patrycję Ślusarczyk.
 
Strzelectwo jest ciekawym sportem bez względu na wiek, mówił Robert Jurczak prezes Fundacji Legion Wschodni. Jesteśmy grupą ludzi, których połączyła wspólna pasja jaką jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej historii Wojska Polskiego, w szczególności w zakresie rekonstrukcji historycznej, popularyzacji zasad prawdy i honoru oraz podtrzymywania tradycji narodowej.
 
Atmosfera pikniku sprzyjała wymianie doświadczeń i podglądaniu najlepszych. A w czym? Oczywiście w strzelaniu z karabinu sportowego, gdyż zawody strzeleckie o puchar wójta gminy były głównym punktem imprezy.  W kategorii indywidualnej stanęło w szranki 70 zawodników  zarówno amatorów, jak i tych bardziej doświadczonych. Nie obyło się bez emocji, gdyż przejścia pomiędzy kolejnymi strzałami były dla niejednego uczestnika niezłą łamigłówką. O ilości punktów na tarczy decydowało wiele czynników, w tym celne oko i refleks. Pierwsze trzy miejsca należały do strzelających najtrafniej. Najlepszy z zawodników zdobył 99 punktów na 100 możliwych.
 
Ale, to nie jedyne atrakcje.
 
Uwagę odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, przykuły pojazdy bojowe. Znaleźli się i odważni, aby pojeździć na quadach. Nieco zziębnięci mogli ogrzać się przy ognisku, skosztować grochówki i pysznych kiełbasek. A ku rozgrzaniu serc śpiewano pieśni patriotyczne.
 
Fundacji Legion Wschodni, Gmina Turośń Kościelna, Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej  składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji imprezy:
- 25. Batalionowi Obrony Terytorialnej w Białymstoku,
- Grupie Rekonstrukcyjnej Pułku Ułanów Karpackich,
- Grupie Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kresy,
- Chorągwi Komputowej Stefana Czarnieckiego,
- nieformalnej grupie miłośników broni czarnoprochowej „ Czarnoprochowcy Białystok i Podlasie".
 
IMG 0495
 
IMG 0500
 
IMG 0502
 
IMG 0505
 
IMG 0511
 
IMG 0512
 
LW 11 02
fot. arch. Fundacja Legion Wschodni
IMG 0535
IMG 0516
IMG 0537
 
LW 11 01 1
fot. arch. Fundacja Legion Wschodni
 
zm 0524
 
LW 11 09
fot. arch. Fundacja Legion Wschodni
 
IMG 0534
 
LW 11 17
fot. arch. Fundacja Legion Wschodni
 
zm 0543
 
IMG 0550
 
LW 11 04
fot. arch. Fundacja Legion Wschodni
 
LW 11 10
fot. arch. Fundacja Legion Wschodni