Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości miało bardzo bogatą i uroczysta oprawę. Na zaproszenie Wójta Grzegorza Jakucia, ze specjalnym programem pieśni patriotycznych przybyli Artyści Scen Wybrzeża: Marta Nanowska - skrzypce, Jacek Szymański - tenor, Dariusz Wójcik - Bas, prof. Andrzej Nanowski – fortepian. Pierwszy koncert odbył się w kościele parafialnym w Turośni Kościelnej we wczesnych godzinach porannych, drugi mogli usłyszeć mieszkańcy Niewodnicy Kościelnej zaraz po mszy św. o 9.20.

             

Gminna centralna uroczystość patriotyczna odbyła się w Niewodnicy Kościelnej przy pomniku ku czci poległych w obronie Ojczyzny w 1918-1920r. Wśród dostojnych gości byli: ks. Proboszcz Andrzej Sadowski z parafii Św. Antoniego Padewskiego w Niewodnicy Kościelnej, kombatanci z Podlaskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Radni Gminy Turośń Kościelna na czele z Przewodniczącym Panem Bogdanem Mularczykiem, przedstawiciele Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, dyrektorzy, pracownicy i uczniowie szkół z terenu Gminy Turośń Kościelna, pracownicy Urzędu Gminy, druhny i druhowie z Jednostek OSP z terenu Gminy Turośń Kościelna, mieszkańcy naszej gminy. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze ze 173 Parafialnej Drużynie harcerskiej z Białegostoku.

           

Wójt Grzegorz Jakuć w przemówieniu zwrócił uwagę na to, że Polska przetrwała czasy zaborów dlatego, że przetrwała pamięć o Ojczyźnie w sercach naszych rodaków: „Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale nasze państwo było wymazane z mapy Europy i Świata przez długie 123 lata. Kilka pokoleń naszych przodków uczyło się pod zaborami potajemnie historii państwa polskiego, przekazywało sobie pieśni patriotyczne, zachowywało przez całe lata własną tożsamość narodową. Nie była to sprawa łatwa, żeby nie powiedzieć wręcz niemożliwa, żeby rodzącym się wtedy kolejnym pokoleniom wpajać umiłowanie do Ojczyzny , Ojczyzny którą znali jedynie z opowieści swoich bliskich. A jednak udało się 11 listopada 1918 roku Polska ponownie pojawiła się na mapach Europy i Świata.” Następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem.

      

                 

Uroczystość zakończyła się programem artystycznym w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Niewodnicy Kościelnej.

     

Dla wszystkich uczestników gminnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przygotowano na terenie plebanii „poczęstunek Legionisty”, ciepły i bardzo smaczny!!!