Informacja o projekcie Partnerstwo dla ksiazki na strone

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

9 maja br. w Topilcu, w ramach cyklu „Tam po majowuj rosie” odbyło się spotkanie z tradycją ludową. Artyści z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach przybliżyli społeczności lokalnej białoruskie zwyczaje związane z wiosną, Oktawą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i dniem świętego Jerzego. Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać tradycyjne stroje ludowe, wysłuchać śpiewu ohulek i obejrzeć obchód zasiewów zbóż, czyli procesję z ikoną po polach żyta i ich święcenie.

W korowodzie wołoczebnym, którego współorganizatorem był o. Jarosław Jóźwik – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu, udział wzięli, Grzegorz Jakuć – wójt gminy Turośń Kościelna i Bożena Bieryło – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej.


zdjęcia: Agnieszka Popławska

Poczucie wspólnoty. Pamięć. Radość. Wolność. Tożsamość.
3 maja to niezwykle ważny dzień w kalendarzu Polaka. Stanowi on swego rodzaju hołd dla wydarzeń z 1791 r. - uchwalenia oraz skutków pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Warto pamiętać, że tego dnia obchodzimy nie tylko Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja, ale również święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne, wzorem ubiegłego roku, przedstawiciele samorządu Gminy Turośń Kościelna: Grzegorz Jakuć - wójt gminy, Jarosław Czech - przewodniczący Rady Gminy i Bożena Bieryło - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod obeliskiem Jana Pawła II w Turośni Kościelnej.
 

Co prawda Dzień Grafika przypada 27 kwietnia, ale my świętujemy dalej! Wczoraj odbyły się ostatnie zajęcia online z projektowania graficznego, realizowane w ramach projektu "Sieć na kulturę w podregionie białostockim".  Jesteśmy przekonani, że po ponadmiesięcznym szkoleniu projekt plakatu, prezentacji, zaproszenia, a nawet stworzenie animacji nie sprawi naszym słuchaczom najmniejszego problemu!  Poniżej prezentujemy nadesłane przez uczestników prace. Prawda, że w grupie mamy zdolnych i kreatywnych młodych projektantów? Dołączamy też podziękowanie, które dziś do nas dotarło. Niezmiernie nam miło, że zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem!  Dziękujemy dzieciom i młodzieży za aktywny udział w spotkaniach. 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

 

zdjecie w tle 1940

zdjęcie: Agnieszka Popławska/Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia opublikujemy pierwszy odcinek z cyklu "Historia, której pominąć się nie da", do obejrzenia którego zaprasza Grzegorz Jakuć - wójt gminy Turośń Kościelna.

Zapowiedź cyklu filmów "Historia, której pominąć się nie da"

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przywołuje wspomnienia masowego ludobójstwa, dokonanego wiosną 1940 r. przez NKWD. Z rąk sowieckiego okupanta, od strzału w tył głowy, zginęli m.in oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy, artyści, nauczyciele i policjanci. W pierwszym odcinku z cyklu "Historia, której pominąć się nie da" upamiętniamy grupę żołnierzy zawodowych, pochodzących z Borowskich Wypychów. Z dr. Tadeuszem Borowskim-Besztą - synem kpt. Marcina Piotra Borowskiego-Beszty, zamordowanego w 1940 r. w Kuropatach, rozmawia Henryk Zdanowicz. Zapraszamy do obejrzenia materiału.

Historia, której pominąć się nie da. Pamięci Ofiar Katynia, odc. 1

Jakie okoliczności sprawiły, że urodzony w 1908 r. w Kibartach (obecnie Litwa) Leonard Prystrom znalazł się w Tołczach? Czym w latach 30. XX w. zasłużył się dla społeczności gminy Turośń Kościelna? I, w końcu, jak wyglądała Jego służba wojskowa, do której został zmobilizowany w 1939 r.? O życiu prywatnym i zawodowym, a także o udziale w walkach, wywózce i tragicznej śmierci dzisiejszego Patrona Szkoły Podstawowej w Tołczach, opowiada Henryk Zdanowicz.

Historia, której pominąć się nie da. Pamięci Ofiar Katynia, odc. 2

W trzecim odcinku z cyklu "Historia, której pominąć się nie da. Pamięci Ofiar Katynia" Henryk Zdanowicz przybliża sylwetki Funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w latach 1939-1940 zostali aresztowani i zamordowani/zamęczneni przez NKWD. Wśród nich byli dwaj bracia: Bronisław i Teofil Szewkowie, urodzeni w Turośni Dolnej, po których ślad zaginął. Jedynie Konstanty Szewko, syn Bronisława, aresztowany w 1944 r. przeżył deportację i po trzech latach powrócił do Ojczyzny. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o policjantach, których los związał z gminą Turośń Kościelna...

Historia, której pominąć się nie da. Pamięci Ofiar Katynia, odc. 3

Zapraszamy do obejrzenia ostatniego już odcinka z cyklu "Historia, której pominąć się nie da. Pamięci Ofiar Katynia". Czwarte spotkanie poświęcone jest ofiarom zbrodni sowieckiej, rozstrzelanym 24.06.1941 r. w lesie w Borowskich Gzikach. Spotykamy się przy pomniku "Mały Katyń", który upamiętnia tragiczną śmierć (minimum) 13 osób. O jej okolicznościach opowiada Henryk Zdanowicz. Posłuchajmy...

Historia, której pominąć się nie da. Pamięci Ofiar Katynia, odc. 4

Stroiki świąteczne i wyniki konkursu zaprezentowaliśmy w poprzednim artykule. Ze względu na obostrzenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19, nie mogliśmy spotkać się na wspólnym podsumowaniu konkursu. Nagrody wręczane były autorom prac sukcesywnie.

Przypominamy, że wszyscy uczestnicy konkursu świątecznego zostali nagrodzeni, a na podium uplasowali się:

I miejsce – Klub Seniora z Turośni Kościelnej

II miejsce – Pola i Sabina Senderackie

III miejsce – Gabriela i Patryk Danilczuk

Jury wyróżniło pięć których autorami są: Oliwia i Urszula Łukaszuk, Jan i Stanisław Oniśko, Franciszek Bogdanowicz, Izabela Kosińska oraz Maciej Bączek.

Gratulujemy!


zdjęcia: Agnieszka Popławska/Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej

 

Nadszedł czas na podsumowanie konkursu na stroik wielkanocny, pt. "Pisanki, bazie, rzeżucha –kreatywność niech bucha!". Otrzymaliśmy 17 prac. Jak wspominaliśmy, bardzo cieszy nas duży odzew mieszkańców gminy. Komisja konkursowa: Julita Skiepko – dyrektor Departamentu Kultury Starostwa Powiatowego w Białymstoku, Ewelina Buczyńska-Kiślaczuk – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Białymstoku i Bożena Bieryło – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej miała twardy orzech do zgryzienia. Przy ocenie, Jury kierowało się estetyką stroików, nawiązaniem do tradycji wielkanocnych oraz doborem materiałów. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a na podium uplasowali się:

I miejsce – Klub Seniora z Turośni Kościelnej

II miejsce – Pola i Sabina Senderackie

III miejsce – Gabriela i Patryk Danilczuk

Jury wyróżniło pięć stroików, których autorami są: Oliwia i Urszula Łukaszuk, Jan i Stanisław Oniśko, Franciszek Bogdanowicz, Izabela Kosińska oraz Maciej Bączek.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do obejrzenia galerii niepowtarzalnych stroików.

zdjęcia: Agnieszka Popławska/Gminny Ośrodek Kultury w Turośni Kościelnej