Gminna Biblioteka Publiczna bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek"

czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00

 

Spotkanie autorskie

Dnia 16 grudnia 2011 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej wraz z uczniami klasy II Szkoły Podstawowej oraz ich opiekunami uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Sergiuszem Pinkwartem.

Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem, a jego organizatorem była Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego Biblioteka Powiatowa w Białymstoku.

Sergiusz Pinkwart urodził się na warszawskim Powiślu. Jest dziennikarzem i muzykiem, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Obecnie jest kierownikiem sekcji altówek w Orkiestrze Teatru Muzycznego Roma.

W czasie spotkania autor rozmawiał z dziećmi o swojej książce pt. "Zaczarowana wigilia" nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz wprowadzając świąteczny nastrój.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu zadając pisarzowi mnóstwo pytań.

Na zakończenie imprezy bibliotecznej autor rozdawał autografy po które ustawiła się długa kolejka.
sa2011sa2011_1

 

Cała Polska czyta dzieciom

14 grudnia 2011 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej odwiedziły dzieci z Przedszkola "Promyk"

wraz z nauczycielem Panią Moniką Bibułowicz. Było to już czwarte spotkanie w ramach akcji : " Cała Polska

czyta dzieciom". Tym razem bajkę pt. " Królewna Śnieżka" czytała przedszkolakom Pani Magdalena Kondzior - mama Dominika.

Po przeczytaniu baśni dzieci pięknie opowiedziały jej treść, a następnie wykonały prace rysunkowe na ten temat.

Spotkanie zakończyło się wspaniałą zabawą.
czytanie1czytanie2
czytanie3czytanie4

 

Podsumowanie konkursu powiatowego

W dniu 8 grudnia 2011 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tykocinie odbyło się spotkanie bibliotekarzy Powiatu Białostockiego na którym podsumowano konkurs powiatowy : "Nic, co biblioteczne nie jest nam obce".

Czytelniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Turośni Kościelnej - Pani Regina Więcko została wyróżniona w kategorii osób

dorosłych jako aktywny czytelnik powiatu białostockiego za systematyczne korzystanie z usług biblioteki w Turośni Kościelnej.

konkurs_powiatowy

Warsztaty w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej w dniu 30 listopada 2011 roku miała zaszczyt gościć Panią Małgorzatę Iwanowicz. Na spotkanie przybyli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej oraz ich wychowawczyni Pani Barbara Komenda.

Pani Małgorzata Iwanowicz jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, autorką artykułów prasowych, felietonów, esejów, książek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz wierszy i opowiadań dla dorosłych, a przede wszystkim bardzo miłą i ciepłą osobą. Napisała ponad 20 książek w tym dwa słowniki z serii " Bajkowych słowników dla dzieci." Na podstawie tych słowników autorka przeprowadziła z dziećmi zajęcia warsztatowe.

Tematem zajęć były :  " Bajkowe słowniki dla dzieci jako źródła wiedzy i nauki oraz inspiracji i pomysłów do twórczych zabaw z językiem polskim". Uczniowie klasy III wykazali się dużą wiedzą i pomysłowością w dobieraniu odpowiednich słów oraz wypowiadaniu zdań za co zostali przez Panią Iwanowicz pochwaleni i nagrodzeni.

Spotkanie odbyło się dzięki  Książnicy  Podlaskiej w Białymstoku - Biblioteki  Publicznej Powiatu Białostockiego, a w szczególności jej Kierownika Pani Małgorzaty Rokickiej - Szymańskiej, której składamy podziękowania.
warsztaty1warsztaty2
warsztaty3warsztaty4

 

Konkurs na świąteczną pocztówkę

Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej zaprasza do udziału w konkursie na świąteczną pocztówkę z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prace należy wykonać dowolną techniką i dostarczyć do biblioteki do dnia 5 grudnia 2011 roku.

Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w Mikołajki dnia 6 grudnia 2011 r.  o godz. 15 w lokalu biblioteki.

 

Przedszkolaki w bibliotece

23 listopada 2011 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej odbyło się III spotkanie w ramach akcji: "Cała Polska czyta dzieciom". Kolejnym utworem, którego wysłuchały przedszkolaki była baśń: " Śpiąca królewna" czytana przez Panią Annę Sawicką - mamę jednego z milusińskich. Po przeczytaniu książki odbyła się żarliwa dyskusja oraz zajęcia plastyczne odzwierciedlające treść baśni. Czwarte spotkanie odbędzie się w grudniu.

zdjcie_1zdjcie_2
zdjcie_3zdjcie_4

Spotkanie z przedszkolakami

21 października 2011 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej miało miejsce drugie spotkanie z cyklu: "Cała Polska czyta dzieciom." Tym razem dzieciom z Przedszkola "Promyk" w Turośni Kościelnej czytała Pani Elżbieta Grużewska - Dyrektor Przedszkola. Dzieci w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem wysłuchały baśni : "Jaś i Małgosia". Po przeczytaniu książki odpowiadały bardzo ładnie na zadawane przez Panią Dyrektor pytania dotyczące baśni co bardzo  im ułatwiło wykonanie prac plastycznych na temat przeczytanej książki. Następne spotkanie odbędzie się w listopadzie.

przedszkolaki1

przedszkolaki2

przedszkolaki3

 

Nowości  biblioteczne

Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej otrzymała  dotację na rok 2011 w kwocie 2500 złotych  z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych na terenie gminy. Zapraszamy serdecznie czytelników do Biblioteki Gminnej w Turośni Kościelnej oraz Filii Bibliotecznej w Turośni Dolnej po nowe książki.

 

Spotkanie autorskie

28 września 2011 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej odbyło się spotkanie autorskie Barbary Meder z uczniami III klas Gimnazjum w Turośni Kościelnej.

Barbara Meder jest Polką mieszkającą w Australii, dokąd wyjechała w 1981 roku. Jej pomysłem na emeryturę są liczne podróże. Odbyła roczną podróż dookoła świata, drugą roczną podróż po Afryce oraz przemierzyła kontynent australijski wzdłuż i wszerz. Dotychczas poznała około osiemdziesiąt krajów. O swoich podróżach napisała dwie książki: "Babcia w Afryce" oraz "Babcia w pustyni i w puszczy".

Spotkanie z podróżniczką było wspaniałą lekcją geografii. Ubarwiły je przepiękne zdjęcia z licznych wojaży autorki o których opowiadała z wielką pasją.

Po spotkaniu można było nabyć książki pani Meder oraz pozyskać autografy.
autorskie_1autorskie_2

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom"

Dnia 23 września 2011roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej odbyło się spotkanie w ramach akcji: "Cała Polska czyta dzieciom". Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola "Promyk" w Turośni Kościelnej wraz z nauczycielem panią Moniką Bibułowicz. Dzieci wysłuchały baśni: " Kot w butach" czytanej przez kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Turośni Kościelnej. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne. Przedszkolaki wykonały prace rysunkowe na temat przeczytanej baśni. Wystarczyło również czasu na wspaniałą zabawę.
biblioteka_1biblioteka_2
biblioteka_3biblioteka_4

 

 

Podsumowanie konkursów

W dniu 15 czerwca 2011 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej odbyło się podsumowanie konkursów zorganizowanych przez bibliotekę.

W konkursie plastycznym: "Mój ulubiony bohater książkowy" przyznano następujące nagrody:

I miejsce - Agata Mielech uczennica kl. V Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej

II miejsce - Monika Siennicka ucz. kl. VI Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej

III miejsce - Maria Bukłaho ucz. kl. V Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej

Pozostali uczestnicy  zostali nagrodzeni za udział w konkursie.

W konkursie literackim: " Wiersz o mamie" Wyróżnienie otrzymała Zofia Danowska uczennica kl.VI Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej.

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody książkowe.

podsumowanie_konkurs1

 

SPOTKANIE  AUTORSKIE

9 czerwca 2011r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży Marcinem Pałaszem.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. IV i kl.V Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej.

Marcin Pałasz mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką " Opowieści z krainy potworów". Dwukrotny laureat wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.

Pisarz opowiadał w sposób bardzo interesujący i spontaniczny o swojej twórczości i o sobie samym. Mówił, że jest człowiekiem pełnym poczucia humoru oraz urodzonym optymistą.

Spotkanie przebiegło w ciepłej, wesołej i swobodnej atmosferze. Na zakończenie pisarz został nagrodzony przez uczestników gorącymi brawami.

biblioteka1biblioteka2biblioteka3

 

WYRÓŻNIENIE  SPECJALNE 

dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Turośni Kościelnej.

Dnia 31 maja 2011 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca I edycję Programu Rozwoju Bibliotek w województwie podlaskim " Biblioteka - Miejsce aktywne "

Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej jako jedna z pięciu placówek bibliotecznych w woj. podlaskim otrzymała Wyróżnienie Specjalne od Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

CAL

 

Spotkanie w Bibliotece.

Dnia 20 maja 2011 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej odwiedzili uczniowie kl. "0" ze Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej wraz z wychowawczynią panią Krystyną Mielech.

Po miłym powitaniu, dzieci uważnie i w skupieniu wysłuchały wierszy o własnych imionach, które w wielu przypadkach bardzo do nich pasowały. W czasie przerwy w czytaniu mali uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w grach i zabawach ruchowych jak rzucanie do tarczy i zbijanie kręgli. Następnie dzieci przeniosły się w świat baśni i opowiadań aby razem ze Smerfami przeżywać ich przygody.

Wycieczka do biblioteki zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz sympatycznym pożegnaniem.

Uśmiechnięte i radosne buzie dzieci najlepiej świadczyły o tym, że spotkanie było bardzo udane.

IMG_0073

 

 

Konkurs wielkanocny.

Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej zorganizowała konkurs: "Ozdoby Wielkanocne". Uczestnicy mieli za zadanie wykonać palmę lub stroik wielkanocny z różnorodnych materiałów. Na konkurs wpłynęło 14 prac, które zostały pięknie i starannie wykonane. Za udział w konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Palmy i stroiki wielkanocne można podziwiać w lokalu biblioteki

konkurs1 konkurs2

FERIE  W  BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej w dniach od 31 stycznia do 4 lutego 2011r. zorganizowała zimowisko dla dzieci i młodzieży.

Uczestnicy spotkań w bibliotece mogli spędzić wolny czas w sposób miły i ciekawy. Dużą popularnością cieszyły się gry i zabawy ruchowe jak rzucanie do tarczy, zbijanie kręgli, skakanie na piłkach, skakance, hula - hop.

Dzieci grały również w gry planszowe, układały puzzle na czas oraz brały udział w konkursach plastycznych i literackich.

ferie_gbp_1ferie_gbp_2ferie_gbp_3ferie_gbp_4
ferie_gbp_5ferie_gbp_6ferie_gbp_7ferie_gbp_8
ferie_gbp_9ferie_gbp_10

Dotacja Fundacji Orange.

Wybrany obraz
Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej otrzymała dotację finansową od Fundacji Orange w ramach „Programu Akademia Orange dla bibliotek” dotację finansową w wysokości 1062,68 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych za 2010 rok oraz pozostałą kwotę na zakup materiałów.
Podsumowanie konkursu powiatowego " Marzenia czytelników "

Dnia 8 grudnia 2010 roku na spotkaniu bibliotekarzy powiatu białostockiego w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku podsumowano konkurs powiatowy " Marzenia czytelników ". Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opisać spotkanie w bibliotece o jakim marzą lub inną imprezę w bibliotece. Na konkurs powiatowy wpłynęło 50 prac, które oceniono w kilku grupach wiekowych:

I dzieci od lat 8-10

II dzieci od lat 11-12

III młodzież gimnazjalna

IV licealiści

V dorośli

Reprezentantka Gminnej Biblioteki Publicznej w Turośni Kościelnej- Sylwia Kondraciuk zajęła I miejsce w kategorii osób dorosłych. Laureatka otrzymała dyplom oraz upominki. Gminna Biblioteka Publiczna w Turośni Kościelnej za rozpropagowanie konkursu otrzymała nagrodę w postaci książek, które zostaną wpisane do księgi inwentarzowej jako dary.

konkurs