Iwanówka 32

18-106 Turośń Kościelna

tel. 085 650 53 41

tel. 085 650 50 50

Zarząd OSP

Prezes

Grzegorz Bukłaha

Naczelnik

Antoni Bukłaho

Wiceprezes

Adam Mielech

Sekretarz

Jerzy Bukłaho

Skarbnik

Magdalena Bukłaha

Gospodarz

Ignacy Bukłaha

Członek

Tadeusz Bielonko

Członek

Jacek Bukłaha

Członek

Szymon Kondzior

Komisja Rewizyjna

Członek

Dariusz Bukłaho

Członek

Radosław Bukłaho

Członek

Mateusz Gogol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HISTORIA OSP

 

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Iwanówce powstała w 1967 roku z inicjatywy Antoniego Ignaciuka, człowieka niezwykle aktywnego społecznie. Wspomagali go Józef Krysiewicz, Leon Bukłaho, Lucjan Bukłaha, Bielonko Zygmunt, Bukłaho Antoni, Zygmunt Bukłaho.

Jednostka OSP w Iwanówce powstała w konsekwencji pożaru, który miał miejsce w 1963 roku i pochłonął praktycznie wszystkie zabudowania we wsi.
23 lipca 1963 roku większość mieszkańców straciła dach nad głową , ale mimo tego zaczęto budować na nowo budynki, głównie z rozbiórek starych domów
i stodół.

Pierwszym prezesem strażaków - ochotników został Antoni Ignaciuk. Naczelnikiem mianowano Józefa Krysiewicza. Na początku strażacy z Iwanówki mieli motopompę PO-3 oraz 8 odcinków węża (4 odc. W-75 oraz 4 odc. W-52).

Po zapoznaniu się ze statutem powołano zarząd i rozpoczęto werbunek strażaków. Jak przystało na nowo zorganizowaną jednostkę dyscyplina strażaków była wzorowa.

Pierwszy Zarząd: Prezes – Antoni Ignaciuk, Naczelnik – Józef Krysiewicz

Na początku Ochotnicza Straż Pożarna w Iwanówce posiadała budynek drewniany pokryty papą, który znajdował się na działce należącej do wsi. Po
2 latach w 1969 roku został wybudowany basen do celów przeciwpożarowych. Basen wybudowano własnymi siłami za pieniądze pozyskane z zewnątrz.

Do akcji strażacy potrzebowali pary koni. Pierwsze alarmowe konie należały do dh Sylwestra Gogola.

Wkrótce pomieszczenie stało się za ciasne, więc strażacy z Iwanówki podjęli decyzję o wybudowaniu nowego budynku remizy strażackiej. Materiał na budowę nowego budynku remizy pozyskany został z rozbiórki Dworku Kundów w Turośni Kościelnej. Mieszkańcy mieli za zadanie dokonać rozbiórki dworku, a każdy z gospodarzy musiał przepracować określona ilość godzin przy rozbiórce i budowie nowego budynku remizy. Każdy z gospodarzy zobowiązany był również do dostarczenia 2 fur kamieni na budowę budynku remizy.
Z dworku pozyskano cegłę i dachówkę. Szyny na strop nowego budynku remizy zostały pozyskane z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Dodatkowe środki na cement zostały przekazane przez Gminę Turośń Kościelna. Jednak i to nie wystarczyło. Dodatkowe środki zostały pozyskane ze sprzedaży dachówki oraz sprzedaży starego drewnianego budynku remizy. Decyzją Zarządu Jednostki OSP stary drewniany budynek został sprzedany Panu Antoniemu Bukłaho, a pozyskane pieniądze przeznaczono na budowę nowej remizy strażackiej. Głównym majstrem przy budowie remizy był Pan Józef Wrona, który nadzorował wszystkie prace ze względu na posiadane uprawnienia budowlane.

Budowa nowej remizy strażackiej trwała od 1971 do 1974 roku. Uroczystego otwarcia remizy dokonano w dniu 25 stycznia 1975 r. Otwarcie nowej remizo-świetlicy polepszyło warunki Ochotniczej Straży Pożarnej. Duża sala  służyła i służy do organizowania balów sylwestrowych, zebrań wiejskich, zabaw tanecznych i dyskotek. W sali tej odbywają się również  wesela,  jasełka, choinki dzieciom i inne imprezy okolicznościowe z życia wsi.

    W latach następnych strażacy z naszej jednostki gasili pożary, uczestniczyli w uroczystościach państwowych. W 1975 roku OSP otrzymuje motopompę pożarniczą PO-5 , nowe węże, hełmy, toporki, pasy bojowe oraz 8 kpl. ubrań koszarowych typu moro.

W latach 60 - tych powstaje i zaczyna działać Koło Gospodyń Wiejskich. Kobiety prowadziły wypożyczalnię naczyń wykorzystywanych na uroczystościach weselnych i innych przyjęciach, uczestniczyły w kursach zdrowego żywienia, krawiectwa, uprawy nowych roślin. Brały czynny udział
w organizowanych każdego roku gminnych dożynkach. Mężczyźni z wielkim oddaniem włączali się w prace na rzecz sprawnego działania straży pożarnej. Organizowali we własnym zakresie szkolenia, brali udział w zawodach strażackich z dużymi sukcesami głównie w latach  70 - tych  oraz starannie dbali o sprzęt pożarowy.

W 1974 roku powstaje młodzieżowa drużyna pożarnicza, która wraz
z drużyną męską OSP bierze udział w zawodach sportowo – pożarniczych szczebla gminnego i rejonowego zajmując w nich czołowe miejsca.

Na podstawie wyników osiąganych w zawodach oraz działalności społecznej przy budowie świetlicy jednostka miała otrzymać samochód pożarniczy. Sytuacja polityczna lat 80-tych skorygowała całą rzeczywistość
i w konsekwencji OSP Iwanówka został bez samochodu.

W 1977 roku w remizie OSP powstał Kiosk RUCH przeniesiony
z mieszkania prywatnego Pana Sacharko Stanisława.

Lata następne to wypełnianie zadań statutowych oraz organizowanie zabaw tanecznych przynoszących jednostce znaczne dochody. Organizowane były również teatrzyki, choinki, sylwestry. Szczególnie uroczyście pożegnano
4 żołnierzy odchodzących do wojska w 1984 roku. Remiza pękała w szwach.

W latach 1998 – 2004 funkcjonował w naszej remizie sklep spożywczo – przemysłowy prowadzony przez dh Krzysztofa Walko.

W 2004 roku roku został przekazany z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku samochód pożarniczy marki „Żuk” i jednostka stała się jednostka typu S1.

Strażacy z wielkim oddaniem włączają się w prace na rzecz utrzymania budynku i sprawnego działania jednostki. Budynek remizy strażackiej służył przez wiele lat młodym mieszkańcom wsi na rozwijanie swoich zainteresowań sportowych głównie granie w ping - ponga a od 2008 roku zestaw do ćwiczeń siłowych.

Do naszych obowiązków należało nie tylko gaszenie pożarów ale
i zapobieganie im, udział w szkoleniach oraz zawodach sportowo – pożarniczych. Uczestniczyliśmy aktywnie w życiu Kościoła poprzez udział we wszystkich uroczystościach parafialnych, a jednoczył nas, opiekował się nami oraz wspierał nas duchowo Ks. Alfred Butwiłowski.

W ciągu 50 lat istnienia jednostki funkcję Prezesa pełnili następujący druhowie:

-        Ignaciuk Antoni

-        Mielech Adam

-        Bukłaha Grzegorz od 1991 roku do chwili obecnej

W ciągu 50 lat istnienia jednostki funkcję Naczelnika pełnili następujący druhowie:

-        Krysiewicz Józef

-        Kondzior Stanisław

-        Dowgiało Eugeniusz

-        Bukłaho Antoni s. Zygmunta od 1989 roku do chwili obecnej

Aktualnie jednostka liczy 56 druhów i druhen.

W skład obecnego zarządu wchodzą:

1.    Bukłaha Grzegorz – Prezes

2.    Bukłaho Antoni – Naczelnik

3.    Mielech Adam – Wiceprezes

4.    Bukłaho Jerzy – Sekretarz

5.    Bukłaha Magdalena – Skarbnik

6.    Bukłaha Ignacy – Gospodarz

7.    Bukłaha Jacek – Członek Zarządu

8.    Bielonko Tadeusz – Członek Zarządu

9.    Kondzior Szymon – Członek Zarządu