Niewodnica Korycka

Piotr Mościcki

Maciej Szczepański

Mateusz Kamiński

21 maja 2011 roku w Niewodnicy Koryckiej odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystością nadania sztandaru jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewodnicy Koryckiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków o godzinie 12.00 w kościele parafialnym pw. Św. Antoniego w Niewodnicy Kościelnej. Mszę Świętą koncelebrowali Ksiądz Wojciech Ejsmont – Kapelan Wojewódzki Strażaków oraz Ks. Proboszcz Andrzej Sadowski.

Po uroczystej Mszy Św. poświęcone zostały pojazdy pożarnicze wszystkich jednostek OSP uczestniczących w uroczystościach. Po poświęceniu pojazdów wszyscy udali się do Niewodnicy Koryckiej, gdzie na placu przy świetlicy odbyła się dalsza część uroczystości.

W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście:

- Krzysztof Jurgiel - Poseł na Sejm RP,

- st. bryg. Antoni Ostrowski – Komendant Wojewódzki PSP,

- st. bryg. Jan Popławski – Komendant Miejski PSP,

- mł. bryg. Robert Dzierżek - Dowódca JRG Nr 5 w Łapach,

- dh Jan Gradkowski - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP,

- Radni Gminy Turośń Kościelna na czele z Panem Bogdanem Mularczykiem – Przewodniczącym Rady,

- Fundatorzy sztandaru oraz sponsorzy uroczystości.

Zaproszonych gości powitał Wójt Gminy Turośń Kościelna Pan Grzegorz Jakuć, który w swoim przemówieniu nawiązał do Patrona Strażaków Św. Floriana oraz życzył wszystkim strażakom satysfakcji z pełnienia tej doniosłej społecznej roli.

Podczas uroczystości nie zabrakło również medali i odznaczeń, a po skończonej uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do świetlicy.

Na zakończenie Prezes OSP Niewodnica Korycka podziękował fundatorom sztandaru oraz sponsorom uroczystości.

nadanie_sztandaru1
Uroczysta Msza Św. w kościele Niewodnicy Koryckiej
nadanie_sztandaru2

Poczty sztandarowe podczas Mszy Św.
nadanie_sztandaru3

Poświęcenie pojazdów pożarniczych
nadanie_sztandaru4

Najstarsi strażacy przekazują sztandar
nadanie_sztandaru5
Wójt Gminy Turośń Kościelna dokonuje symbolicznego wbicia gwoździa
nadanie_sztandaru6
Zaproszeni goście i mieszkańcy wsi podczas uroczystości
nadanie_sztandaru7

Poświęcenie sztandaru
nadanie_sztandaru8
Przekazanie sztandaru przez Prezesa ZW OSP Dh Jana Gradkowskiego
nadanie_sztandaru9
Odznaczenie sztandaru Podlaskim Krzyżem Floriańskim
nadanie_sztandaru10

Wręczenie medali i odznaczeń
nadanie_sztandaru11

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości
nadanie_sztandaru12

Jednostka nasza pomaga ludziom już 60 lat. Inicjatorem jej założenia był druh Bogusłowicz Wacław. Dzielnie mu pomagali:

– Kużmicki Henryk
– Tadeusz Bartnicki
– Tadeusz Adamczuk
– Cisz Józef
– Pacanowski Kazimierz
– Bartnicki Edward
– Krawczuk Stefan
– Bogusłowicz Władysław
– Kluczyk Zenon
– Szymul Paweł
– Buzarewicz Zenon
– Bartnicki Jan
– Kluczyk Aleksander
– Krawczuk Władysław
– Bogusłowicz Jan
– Jurczak Emil

Dzięki tym ludziom i mieszkańcom wsi którzy to w wspólnej inicjatywie postanowili wybudować remizę. I tak w 1952 roku na działkach przekazanych przez mieszkańców ruszyły prace budowlane trwały one kilka lat. Bezinteresowna pomoc wszystkich mieszkańców doprowadziła do ukończenia prac. Wielu przekazało nie tylko pomoc materialną ale również fizyczną ciężką pracę. Wartość pracy społecznej, zaangażowanie, radość strażaków i mieszkańców to prawdziwa wartość obiektu.

To wspólne dzieło służyło przez wiele lat wszystkim mieszkańcom dobrej rozrywce wesołej zabawie, organizowane były co roku na antoniego zabawy taneczne, Remiza przez te lata gościła wiele znanych osób.

Nasza jednostka w latach 60 i 70 niejednokrotnie brała udział w zawodach OSP i zajmowała czołowe miejsca.

I tak 8 sierpnia 1965 roku na zawodach w Bokinach zajęli I miejsce gdzie w nagrodę otrzymali motopompę. W 1972 roku Nasza osp była gospodarzem zawodów rejonowych.

W 1987 roku wieś była zagrożona pożarem ale dzięki szybkiej i sprawnej akcji naszych strażaków nie dopuszczono do większych strat.

27 września 2007 roku odbyła się uroczystość 60 – lecia Naszej jednostki. Mieliśmy zaszczyt gościć na naszej uroczystości następujące osoby:
- Pan Andrzej Jurczak – Wójt Gminy Turośń Kościelna
- Pan mł. bryg. Jan Gradkowski – Komendant Wojewódzki PSP

dscn1331dscn1364

Obecny skład zarządu

Prezes Paweł Gołembicki
Naczelnik Jarosław Jurczak
Z-ca Naczelnika Krzysztof Walentynowicz
Skarbnik Małgorzata Walentynowicz
Sekretarz p.o. Paweł Gołembicki

Skład Komisji Rewizyjnej

Przewodniczący Waldemar Szabłowski