Poznaliśmy podlaską kulturę - ferie za nami

Teatr, muzea czy bibliotekę - pięć instytucji kultury odwiedzili uczestnicy wyjazdów edukacyjnych, zorganizowanych przez GOK w Turośni Kościelnej, w czasie ferii zimowych.

Co to jest kałamarz, jak dawniej wyglądał tornister i z jakich powodów w czasie letnim rodzice usprawiedliwiali nieobecność dziecka w szkole? Na te pytania bezbłędnie odpowie grupa, która 23 stycznia i 3 lutego br. odwiedziła Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Choć przerwa zimowa kończy się dopiero dzisiaj, to uczestnicy wyjazdów edukacyjnych już w ubiegłym tygodniu mieli okazję zasiąść w szkolnych ławkach. Podczas zajęć poznaliśmy ciekawostki z życia wiejskiej szkoły ubiegłego stulecia. Mieliśmy okazję zagrać w wisielca i domino. Niecodzienną atrakcją była projekcja bajki na kliszy z wyświetlacza. Później z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o życiu ptaków drapieżnych.

Historię trudnej przyjaźni robota i motylka poznały dzieci, we środę (25.01) podczas wizyty w Białostockim Teatrze Lalek. Przedstawienie zrobiło na małych widzach niemałe wrażenie.

W piątek (27.01) uczestnicy wyjazdów edukacyjnych odwiedzili Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Na warsztatach dowiedzieliśmy się m.in. czym są basma, okład i ryza. Po ciekawej prezentacji dzieci wykonały pamiątkowe ozdobne ramki.

Poniedziałkowe przedpołudnie (30.01) upłynęło nam na wysłuchaniu ciekawej prezentacji ,,Od czytania do programowania" i zwiedzaniu siedziby Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Dowiedzieliśmy się m.in. jaki wpływ na nasze umysły ma czytanie i jak korzystać ze zbiorów biblioteki. Z chęcią zdradzimy kilka ciekawostek. Otóż! Codzienna lektura: poprawia stan mózgu, wzbogaca słownictwo, wzmaga kreatywność, zwiększa empatię. Zachęcamy do spędzania wolnego czasu z książką.

We środę, 1 lutego br. uczestnicy Ferii z GOK-iem odwiedzili Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W Synagodze wzięliśmy udział w kreatywnych warsztatach plastycznych. Wcieliliśmy się w rolę muzealników i zaprojektowaliśmy własne muzea: monet, zabytków czy broni. Warsztaty poprzedziło zwiedzanie Domu Talmudycznego. Tam wysłuchaliśmy m.in. historii z życia społeczności żydowskiej czy opowieści o Zygmuncie Glogerze i obejrzeliśmy obrazy lokalnego artysty – Zygmunta Bujnowskiego.

Zwieńczeniem wyjazdów było ognisko integracyjne w PMKL. Ferie z GOK-iem dobiegły końca. Edukatorom, z odwiedzonych przez dzieci instytucji kultury, serdecznie dziękujemy za wartościowe zajęcia a uczestnikom wyjazdów życzymy udanego powrotu do szkoły!

Kultura

Powrót na początek strony